A tegnapi híradások beszámoltak egy templomról, hogy az utcában megnövekedett kamionforgalom hatására repedezik a templom, hullanak a dekorációk, az építőelemek.
Nem csak a templom látja kárát a megnövekedett autós és kamionos forgalomnak. A földút mellé épült családi házak sokszor kiváló állapotban voltak az útépítésig. Azt követően el kezdtek repedezni, süllyedni, deformálódni.
Az ember ott is a talajvízre gondolt, az öreg falakra, a rossz minőségű építőanyagra. A hibák azonban egyértelműen az útépítés után keletkeztek. A göröngyös földúton nem jártak kamionok.
Nem csak itt vannak problémák. Szintén a híradó mutatott be egy felvételt, ahol a metróépítés miatt a konyhaasztalon lévő pohárban lötyög a víz a rázkódástól. A BKV szerint ez csak a deformálódott kerekek miatt van, amit kijavítanak, és minden szép lesz. Így legyen. Metró előnye néha átok.
Tartok azonban attól, hogy ezek a hibák nem fognak megszűnni.
Minden hely, ahol megnövekedik a forgalom, nehéz vagy nagysebességű kötöttpályás jármű közlekedik jelentkeznek hasonló problémák. Ennek elkerülése a forgalom korlátozásával oldható meg, de ekkor mi értelme is volt az útépítésnek. Van azonban másik megoldás is.
Megoldást a talaj vibrációcsillapítása jelentene. A talajba, az úttest alá vibrációcsillapító réteget kellene lefektetni, amely jelentősen csökkentené a talaj remegését. Ezzel lenne megoldható a környező épületek állagának megóvása. Persze ez a megoldás az útépítőt terhelné, esetünkben az államot, vagy az önkormányzatot, így szívesen eltekintenek a magas szintű technológiai megoldásoktól, és marad a remegés. A lakók próblémáját pedig oldják meg a lakók – gondolják. Sok család évtizedes munkáját teszik tönkre a vibrációs hatást eredményező útépítések. Ez országosan probléma.
Utólagos vibrációcsillapítás is lehetséges, de nem olyan jó megoldás, mint az, ahol már eleve ezzel készül egy ház. A házak falánál gödröt kellene ásni, és a fal mellett a földbe utólagosan be kellene építeni a vibrációcsillapító anyagot. Ez azonban elég körülményes, de az is igaz, hogy még mindig jobb az összeomló háznál. A vibrációcsillapítás, nem szünteti meg teljesen a vibrációt, csak lecsökkenti.
Jó esetben nem érzékelni a vibrációt. Rossz esetben egy kicsi átjut, és ugyanúgy, de hosszabb távon lesznek következményei.
Külföldön már rendszeresen használnak vibrációcsillapító anyagot a vasúti pályáknál, az utaknák, az építkezéseknél.
Amíg ez a technológia nem épül be az utak alá, mellé, addig azonnal el kell adni a forgalmas aszfalt út mellett épült házakat, vagy repedezés ellen biztosítani kell. A biztosítók is rájönnek, hogy ez nem lesz jó, így előbb-utóbb kihátrálnak, és nem kötnek a házra biztosítás, vagy nem fizetnek.
Új lakás építésénél érdemes legalább az utcafelé néző oldalt vibráció ellen biztosítani. Mivel a vibráció terjed, mint a hullám, így kisebb mértékben más oldalról is kap az épület károsító hatást. Egyáltalán nem baj, ha nem csak az úttest felől védig az épületet, hanem körbeveszik minden oldalról.
A vibráció miatt a közművek is veszélyben vannak.
A tévében bemutatott